Reklam Yorumcusu
Milli Takımdan Soğutan Formaya Ruhunu Ver Reklamı

Milli Takımdan Soğutan Formaya Ruhunu Ver Reklamı

Malumunuz futbol severler için bu senenin en çok beklenen turnuvalarından biri olan EURO16’ya sayılı günler kaldı. Efenim turnuva milli takımlar düzeyinde olunca, insanlar işin içine milli ve manevi duygularını biraz daha fazla katıyor. 

 Milli duygulardan bahsetmişken, bu milli ve manevi duygularınız reklamcıların gözünden kaçar diye düşünüyorsanız aldanıyorsunuz. Tabi ki kaçmaz! Birinci temel kural hedef kitlesinin zayıf noktasını bul ve bunu iyi bir pazarlama yöntemine dönüştür.

Zayıf Nokta: Milli ve Manevi Duygular (Not: Her zaman işe yarar)

Hedef Kitle: Ben sen o, biz siz onlar (O ne kadarda bombastik bir kitle)

Reklam: Formaya Ruhunu Ver - Turkcell Milli Takım Reklamı

Sonuç: Hedef kitleye “Damardan ver şerbeti” tadında bir Turkcell reklamı gibi görünebilir ama bence çok ruhsuz bir reklam.

Bak söyleyeyim neden ruhsuz olduğunu:

Reklamın başında duvarda asılı formalara dikkat edin Kırmızı Beyaz formanın ruhu orada kalmış. Ne renk olduğu belli olmayan, Gaziantepspor formasına benzeyen formada ruh ne arar?

Futbol oynadıkları dönemin; Türk Futbolunda yok sayıldığı Baba Hakkı’ya, Lefter’e ve Metin Oktay’a yapılan derin ruh çağırmalı gönderme ise tam bir ironi olsa gerek!

Slogan mevzusunu da atlamayalım. Gereksiz bir taraftar grubunun kullandığı “Biz bitti demeden bitmez” sloganını milli takıma taşıyanlara diyecek söz bulamıyorum.  Başlı başına milli takımdan soğutmaya yeter birçok insanı ki, oda taşınmış reklamın içine!

Ruhsuz dedik ya bir kere bir önceki teknik adam döneminde milli takımı sabote eden ruhsuz futbolcuları ne yapacağız? Sürekli ilk 11’de başlıyorlar. Hımmm! Ama onlar reklamda yok ki di mi?

Neyse çok yazmıyorum, üstelik reklamdan (!) haz etmediğimi de anlamışsınızdır. Anlamadıysanız baştan tekrar okuyabilir ya da sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Esen kalın efenim…

Serhat Ulusoy

Teknoloji tutkunu olduğumu söylemeye gerek var mıdır? 

#Forum Gezgini #Sony Fans #Android Fans #Blogger #Digital Marketig Manager #Social Media Manager

2 yorum

 • B. Caner Toygu

  Ruhtan bahsedilen reklamda ruhsuzluk had safhada. Gerçi yazdığım makalelerde bunu hep belirttim. Damardan giren iki firma var. Biri Turkcell diğeri Coca Cola. Bu sefer damarı iyi yakalayamamışlar.

  Ben kırmızı formayı sevdim aslında ama beyaz gerçekten kötü.

  yazan B. Caner Toygu Salı, 07 Haziran 2016 15:02 Yorum Linki
 • Serhat Ulusoy

  Daha imPARAtor'a dokunmadım aslında onuda hicvetmek lazımdı :)

  yazan Serhat Ulusoy Salı, 07 Haziran 2016 15:41 Yorum Linki
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
Top of Page