Reklam Yorumcusu
Serhat Ulusoy

Serhat Ulusoy

Teknoloji tutkunu olduğumu söylemeye gerek var mıdır? 

#Forum Gezgini #Sony Fans #Android Fans #Blogger #Digital Marketig Manager #Social Media Manager Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Tarım Arazilerine İmar İzni

 Biliyorsunuz bu kamu spotları artık televizyonlarda zorunlu olarak gösteriliyor. Bu akşam “Tarım Arazilerini Koruyalım” kamu spotu gözüme ilişti…

 

Aslına bakarsanız bu kamu spotlarına ve hazırlayanlara toptan spotlama düşüncem kaç zamandır var. Lakin bir türlü fırsat bulamıyorum kurcuklamaya. Neyse efenim biz mevzumuza geri dönelim onlara da sıra gelecek…

Tarım alanları mevzusu oldukça önemli bir konu olduğundan olaya buradan girmek en doğrusu olacak sanırım. O sebeple bu spotta tek hemfikir olduğum mevzu olayın ana fikridir. Bu spotlar genel olarak vasat ama tarım arazilerini koruyalım spotu daha da vasat… Kurgusu, vurgusu topu tüfeği hepsini toplayıp on üzerinden değerlendirsem üç bile alamaz.

Bu kadar hassas bir konuda odun gibi bir spotu hazırlayanlara da buradan selamlarımı gönderiyorum. Ankara şivesi ile ruhsuz musunuz laa siz? Yok yok kesin yaptığınız işi sevmiyorsunuz başka türlü açıklanamaz bu olay; sizlere tavsiyem yaptığınız işe biraz ruh katın kendinizden bir şeyler katın… Bunu da yapamıyorsanız başka ülkelerde bu spotlar nasıl yapılıyor onu araştırın bari…

Hee birde bu spotu hazırlatanlar var işin arka planında tabi onlara da soruyorum. Ulen dümbelekler Tarım Arazilerine İmar İznini Babam mı Veriyor?  

Yerli Müzik Yabancıdan Dinlenmez

Online müzik dinleme servisleri denince Deezer ve Spotify akla ilk gelenler olsa da Turkcell’in yeni reklamında bu iki servise büyük gönderme yaptı. “Yerli Müzik Yabancıdan Dinlenmez


 Birçok kişi için sadece bir GSM Operatörü olsa da Turkcell birçok servisi ile büyük bir teknoloji şirketi olma yolunda devam ediyor. Bu servislerden biri de 'Turkcell Müzik'. Bu reklamı izledikten sonra bu servisi biraz inceleme fırsatı yarattım kendime “Yerli Müzik Yabancıdan Dinlenmez”  sloganının ne kadar haklı olduğu gerçeği ile karşılaştım. Neden mi?

Bu servisin avantajlarına bakarsak:

-          Geniş Türkçe müzik arşivi

-          Uygun fiyat avantajı (faturanıza eklenebilmesi)

-          Faklı platformlar için uygulama desteği

-          En önemlisi cepten mobil internet ücreti ödemeden dinleme

Bir Deezer kullanıcısı olarak en kısa süre içinde “Turkcell Müzik” kullanıcısı olma kararı almış bulunuyorum.

Biz reklama dönecek olursak;

Turkcell tarafından yayınlanmış güzel reklam videolarından biri ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyelim en baştan. Zira bir hotspot (internet paylaştırma) reklamı vardı akıllara ziyan, insanı hayattan soğutan cinstendi.

Öncelikle “Yerli Müzik Yabancıdan Dinlenmez” reklam videosunu izleyelim.

Reklam videosunda Türkçe bilmeyen bir kişi şarkı söylemesi istenerek ortaya çıkan durumla yabancı menşeili Deezer ve Spotify’ın servislerine ince ince taşlar atılmış.  Kısaca reklam dediğin işte böyle olmalıdır dedirten cinsten bir tanıtım olmuş. Devamında bana işte bunlarla gel Turkcell. En kısa süre içinde müzik servisinizi deneyeceğim ama o saçma sapan hotspot reklamını da unutmayacağım umarım bir yerde daha karşıma çıkmaz.

Bir de nedendir bilmem, online müzik denince aklıma Tıvorlu İsmail’in videosu gelir. Neyse çok sulandırmayalım olayı merak edenler youtube.com da küçük bir arama yapabilirler.

Sahibinin Emlak Arama Şeysi

Bugün Türkiye’de birçok kişi için tatil olsa da benim gibi çöl bedevilerinin kutup ayıları ile savaşı çalışma ofislerinde devam ede dursun.  Takip ettiğim bir teknoloji sitesine göz gezdireyim derken bir de ne göreyim.  “Emlak Arama Motoru” başlığı ile bir reklam videosu paylaşılmış. Tabi kaçar mı hemen reklamlanalım dedim ve koyuldum izlemeye…

Buyurun anacım o, otuz iki saniyenizi çalacak olan reklam videosu:

Tek başına düşünüldüğünde vasatın da vasatı böyle reklamı olur diyebilirsiniz. Sakın arkamdan sinkaflı konuşmayın efenim çünkü reklamı çok beğendim niye mi?

Reklam da yer alan adamların üzerindeki sarı t-shirtlerden, bilgisayardaki arama yapan aptal kıza kadar en ince ayrıntısına kadar çok iyi düşünülmüş bir reklam filmi ve sahibinden.com’un yakın zamanda yayınlanan reklam filmlerine ince ince çok iyi ayar verilmiş.

Sahibinden.com reklam videoları:             

Hürriyet Emlak'ın, Emlak Arama Motoru adlı bir videosu ile rakibine böyle sataşması karşılıklı bir atışma başlatır mı dersiniz? Şahsen böyle ince düşünülmüş video da sahibinden.com’dan bekliyorum…

Dipçe:

Bu arada reklam filminde adı geçen “herseyistan.com” adlı alan adını alan ve hemen satışa çıkaran arkadaş seni de tebrik ediyorum. Kayserili misin kardaş? :)

Bu Monte de Turkcell’e Gelsin

Reklam videoları çoğu zaman oldukça başarılı olan Turkcell’in izlediğim son videosu yok artık dedirtti. Zira akıl dolu reklamlardan sonra böyle saçma bir reklam videosu sana yakışmadı be Turkcell…

Reklamlarda amaç ürünü veya markayı akıllıca kullanıcıya tanıtmak olmalıdır. Nobran bir deyimle izleyiciyi aptal yerine koymak olmamalıdır diye düşünüyorum.

Şöyle bir eskiye doğru bakıldığında Nokia’in o meşhur 3310 modelinden birkaç versiyon sonra çıkmış interneti kullanabilen telefonlarda bile gördüğümüz Hotspot özelliğinin “Turkcell'liye her yer Wi-Fi!” sloganı ile reklam yapılması pehh peh teknolojinin kralı yaptı seni Turkcell…

Vay efenim telefonumuzu modeme dönüştürüyoruz. Böyle öğretici çalışmalara imza attığınız için hürmetlerimi sunuyorum sana Turkcell…

Var sayıyorum ki bunu yüzlerce kişi sizden öğrendi (öyle bir şeyin mümkün olmadığı aşikar ya) ve bağlandı cihazlar Turkcell ile Wi-Fi’ye peki o verilerin paketi kaç para? Çetelesini tutuğunuz megabaytlar, gigabytlar Turkcell’i ağaya beleş mi? Yoksa bizimle dalgamı geçiyorsunuz?Neyse anam çok da sağlam montelemiştim ama planyadan geçirdim anca bu kadarı kaldı. Böylesi bir reklam videosundan sonra selocanların kemikleri sızlamıştır. Umarım çok uzun zaman televizyonlarda durmaz bu reklam….

Ben De Bu Reklamı Patlatırım!

1960’ların taş bebeği Banu Alkan ile 1990’ların kırmızılısı Atilla Taş birlikte Crunch reklamında beyinlerimizi patlatmak için bir araya gelmişler.

Bana kalırsa reklamın özünde kabukları soyulmuş muz edasında ki taş bebek ile kırmızı lolipop ’un intihar çağrışımı olmasından ibaret…

Bu reklam filmini çekenleri tarih affetmeyecek. Niye mi?

Hedef kitle olarak Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik tiplemesinin küfürlü içeriklerine katıla katıla gülenleri seçmiş olmalarından dolayı reklam tarihine hesabını verecekler (tabi varsa öyle bir tarih) diyorum.

Olay patlatmadan açılmışken aklıma bir zamanların efsanesi Capri Sun reklamı olan “Önce hüplet sonra gümlet” geldi.

Aslında reklamların özüne bakıldığında izleyenlerin bilinçaltına hitap edenlerinin çok daha başarılı olduğunu varsayarsak, bu iki reklam arasındaki yedi farkı bulun diye sorasım geldi.

Neyse sözün söz “Crunch patt” için daha yaratıcı reklam filmleri izlemek dileği ile anacım…

Reklamın Da Alıntısı

Aslında güzel bir Becel montesi ile yazmaya başlamayı düşünüyordum ama neye niyet neye kısmet olayı oldu biraz.

Malum son günlerde gündem oldukça karışık. Her kafadan çıkan sesler bir kenara dursun bir de ne görelim? Partilerin televizyon reklamları çıka geldi.

İlk gördüğümde “Yok artık” dedim kendi kendime ama bir süre sonra alışıyorsun ister istemez de!

De’si şurada başlıyor, en son yayınlanan Ak Parti reklamı harbiden “Yok artık” dedirtti.

Dalgalan bayrak ve İstiklal Marşı ile başlayan reklam her kesimden insanı bir elektrik çarpmışa çeviriyor.

Şimdi bir reklam eleştirmeni olarak soruyorum.

Neden İstiklal Marşı?

Bu reklamı hazırlayanlar “World War Z” filmini izlemiş midir?

Peki, üst üste yığılan insanlar “kızlı - erkekli” ne yapmaya çalışmaktadırlar?

Sorularımın cevabını hala araştırıyor olsam da pek bulabileceğimi sanmıyorum.

Aslında arka planda fon müziği olarak Dombıra çalsa idi reklamın anlam ve alıntısının dibine vururdu.

Bu RSS beslemesine abone ol
Top of Page