Reklam Yorumcusu
Jordan Logosunun Hikayesi

Jordan Logosunun Hikayesi

Michael Jordan'ın kendi markası olan Air Jordan'ın logosunun hikayesini kaleme alıyoruz. Davalık olan bu logonun geçmişine gelin birlikte bakalım.

Air Jordan şu an Nike firmasından çıkan bir marka. İlk modelini 1985 yılında tanıttı ve ilk logosu şu an kullanılan logo değildi. O logoya hızlıca göz atalım ve asıl hikayeye geçelim.


Şu An Kullanılan Jordan Logosunun Hikayesi : JUMPMAN 'in Doğuşu :
Sene 1984'ü gösterdiğinde Life Dergisi'nin olimpiyatlar özel sayısında Michael Jordan o efsanevi pozuyla karşımıza çıkıyordu. Derginin iki sayfasını kaplayan bu fotoğrafa dikkatlice bakıldığında, Jordan Nike değil Hummel giyiyordu. 


Peki bu fotoğrafla mı Jumpman logosu tescillendi? Tabi ki hayır. Çünkü bu fotoğraf çekildiğinde Michael Jordan'ın markası henüz ilk ürününü çıkarmamıştı. Peki sonra ne oldu? 

1985'te Air Jordan 1'i tanıtmak için Nike ile bir fotoğraf çekimi yaptı ve Michael Jordan Jumpman'ı bir çift Nike ayakkabı ile pozlandırdı. Siyah ve kırmızı Nike Air Jordan Uçuş Kıyafeti'ni Chicago silüeti ile fon olarak giyen Michael Jordan bu pozla göklere yükseldi. Bilin bakalım o poz nasıl bir pozdu?


A aaaaaaa..... Tıpkısının aynısı değil mi yav bu? Valla bence aynı. Ayakkabılar değişmiş o kadar. Hani koskoca Nike'ın bunu yapmasına gerek var mıydı bilmiyorum? Ama Air Jordan markasının logosu tam olarak bu fotoğraftan geliyor. Buradaki Jordan'ın silüetini logo yapan firma daha sonra Life Dergisi'ndeki aynı poz yüzünden davalık oldular.Yıllar sonra konuşan Michael Jordan o fotoğraf hakkında şunları söyledi :
“Ben bunun üzerine hiç konuşmadım.
Sadece olduğum yerde durdum, zıpladım, bacaklarımı yaydım ve resmi çektiler.
Koşmuyordum bile.
Herkes bunu koşup sıçrayarak yaptığımı sanıyordu. Aslında, sıçradığım ve bacaklarımı açtığım bir bale hareketiydi.
Üstelik topu sol elimde tutuyordum. ”ve sevgili dostlar, Jordan'ın amblemi böylelikle son halini almış oldu. Peki dava ne oldu? Orasını bilmiyorum, kurcuklamadım :)
B. Caner Toygu

Tüketmeye karşı olan Caner bakmış böyle olmayacak üretmeye başlamış. Kaleminin kuvvetli olduğunu zannediyor.

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
Top of Page