Reklam Yorumcusu
Neneler Çayı Sıcak Sever

Neneler Çayı Sıcak Sever

Çaykur lansmanını yaptığı ‘’Didi’’ reklamıyla soğuk çay sektörüne girdi… Acun Ilıcalı’nın Var mısın Yok musun? adlı yarışma programına Konya’dan katılan Mevlüt adlı yarışmacının Konya  şivesiyle konuşan annesi Naciye Teyze’’Didi’’ reklamının başrolü.Teyzem birgün demiş ki şu sıcacık havada ben ne yapabilirim? Evinde çoluk çocuğuna soğuk çay yapmaya karar verir. Bir de güzel anlatır yaparken içine şeftali gatardıııım limon gatardııım… Bu fikir o kadar yaygınlaşır ki sokak sokak bütün insanlara sürahilerle soğuk çay servis eder :) Sonra der ki neden bu işi ticarete dökmüyorum? Çaykur fabrikalarına gider soğuk çayın tarifini oradaki elemanlara verir. Onlar da Naciye Teyze ne dididyse aynısını yaparlar. Çaykur elemanları hafiften Konyalı şivesiyle dalgalarını geçip ismini neden ‘’Didi’’ koymuyoruz diye düşünmüş olacaklar ki soğuk çayın adı ‘’Didi’’ olup çıkar. 

                                                                                                  "Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu !"

Şimdi bizim ülkemizde bir tek bunu yapan bu teyzeymiş gibi geldi bana. Hangimizin nenesi ebesi soğuk çay icat eder ki? Demlerler onlar çaylarını sıcak sıcak içerler. Soğuyunca tazelerler üstüne üstlük. Bana bu reklam burada tutmaz inandırıcı olmayacağı gibi teyzemin gülüşü rahatsız bile edebilir. Bir sonraki reklam filminde ise kendi icat edip de üretime bizzat sunduğu içeceği bakkaldan almaya gider teyzemJ Bakkal kalmadı deyince sevinir çok satıldı demek ki diye. Reklam filmleri ya fazla gerçeküstü ya da daha inandırıcı olmalıdır. O teyze kapalı ambalajlı didi kutusunu kafaya dikip içiyormuş gibi yapmamalıdır. Sempatik olması adına bir gülüş sürekli ön planda tutulmamalıdır, tutulmamalıydı, tutulmasın, ne olur  tutulmasınJ

Ayrıca Lays reklamındaki yiyin gari diyen teyzeyle kapışamaz o bizim ilk göz ağrımız:P

Gülüşler hemen hemen aynı olsa da sonradan gelen daha az sempatik bana göre her zaman.

Ben diyeceğimi DİDİM Laughing  beğenen üstüne alır beğenmeyen bırakır gaçar J

Özlem Dokuzlar

Çocuk da yaparım kariyer de deyip, küçüklüğünden beri içinde bir heves olarak kalan yazma dürtüsünü sonunda dinlemiş, köpürtülmeyi bekleyen deterjan gibi heyecanlı, fotoğraf çekmek için iguanayı bulan ve kameraya bakarak gülümsemesini bekleyen fotoğrafçı kadar sabırlı. Çabucak garip ruh hallerine bürünebilen biri olduğundan su anda da kendini bayağı bir yazar zannediyor.
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
Top of Page